Injektáže

Injektážní clony

Účel injektážních izolací je stejný jako účel podřezávání zdiva, a sice vytvoření horizontální izolace zdiva proti vzlínající vlhkosti. Injektážní způsob vytváření horizontální izolace se liší pouze v principu, kdy je v případě injektáží izolační bariéra vytvářena chemickou cestou. Vlhké zdivo je navrtáno dle vrtného schématu a do vyvrtaných otvorů je aplikována injektážní emulze, která ve zdivu vytvoří vodonepropustnou silikonovou clonu čímž zabrání vzlínání vlhkosti. Výhodou tohoto způsobu vytváření horizontální izolace je, že nezatěžuje zdivo a neovlivňuje statiku budovy, což v případě podřezávání zdiva nebo zarážení nerez plechů nelze 100% vyloučit. Injektáže lzdiva lze provádět tlakově i beztlakově. Výhodou tlakové aplikace je rychlost práce, výhodou beztlakového injektování je pak jednoduchost aplikace bez použití speciálních profesionálních prostředků.


Injektáž zdiva

Uveden je typický příklad staršího nepodsklepeného objektu, zděného z cihel bez izolací proti vlhkosti. Hlavním problémem je cementová omítka soklu, která neumožňuje odpařování nahromaděné vlhkosti, která se nachází v přísypu pod úrovní terénu a to způsobuje zdvihání kapilární vlhkosti v obvodovém zdivu. Okolo bývá často asfaltový chodník který brání odpařování zemní vlhkosti, což zhoršuje vlhkostní poměry objektu.




Kemasol - vrtné schéma



Příklad provedení injektáže zdiva


Pro tento případ předkládáme následující postup sanace:

    • odstranění stávajících poškozených omítek do bezpečné výšky zvenčí i zevnitř
    • očištění zdiva a prohloubení spár
    • provedení beztlakové injetáže KEMASOL dle vrtného schématu
    • nanesení sušící omítky HYDROMENT do výše viditelných projevů vlhkosti zjištěných před sejmutím původních omítek
    • nanesení sanační vápenné omítky KEMASAN 550 40-50 cm nad tuto hranici přebarvení sanované plochy paropropustnou barvou